Nápoj bohov! Nektarinky

peach life cycle with old farmer's hand

Jedna nektarinka a máte s vitamínom C vystarané na celý deň. Nektarinka, akási sestra broskyne, základný rozdiel má však vo svojej šupke, ktorá je hodvábne hladká. V zásade je menšia a väčšinou sladšia a šťavnatejšia. Taktiež jej výživová hodnota je o niečo vyššia. Dokáže hravo zahnať hlad aj smäd. Takže prečo sa nezahryznúť?😉 Našli sme pre vás zaujímavé fakty, ktoré   tomuto zahryznutiu dodajú ten správny šmak!

1. Chudneme s nektarinkou

Nektarinka podporuje detoxikáciu tým, že zabraňuje viazaniu toxínov na steny hrubého čreva a napomáha tak odchodu škodlivých látok z tela. Táto skutočnosť hrá ruku v ruke so znížením našej váhy.

V nektarinke môžeme taktiež nájsť bioaktívne zlúčeniny, ako sú antokyaníny, katechín, kyselina chlorogénová a deriváty quercetinu, ktoré dokážu bojovať proti zdravotným komplikáciám obezity ako je diabetes a srdcové poruchy.

2. Dokonalá starostlivosť o pleť

Nektarinka obsahuje blahodárne bioflavonoidy alebo vitamín P, ktoré sú známe pre svoje antioxidačné pôsobenie a starostlivosť o pleť. Betakarotén v nektarinke naviac pomáha ochrane kože pred poškodením spôsobeným vystavením UV žiareniu. Vďaka obsahu vitamínu C dochádza k syntéze kolagénu a naša pleť si udržuje mladistvý vzhľad.

3. Vynikajúca voľba pre nastávajúce mamičky

Nektarinka je pre nastávajúce mamičky poklad v podobe veľkého množstva vitamínov a minerálnych látok, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu matky i dieťaťa. Množstvo draslíku obsiahnuté v nektarinke priaznivo pôsobí ako prevencia svalových kŕčov. Vláknina udržuje zdravie tráviaceho traktu a obsiahnutý vitamín C prispieva k riadnemu rastu a rozvoju svalov, zubov a krvných ciev u rastúceho plodu. Takže ak ste tehotná a budete cítiť hlad, dajte si nektarinku a nabite sa jej pozitívnymi účinkami!

Nektarinky prispievajú k celkovému zdraviu matky i dieťaťa.

4. Posilnite svoju imunitu

Nektarinky sú výborným partnerom pre posilnenie imunitného a obranného mechanizmu tela. Množstvo antioxidantov, ako je vitamín C a zinok zvyšujú schopnosť tela bojovať s rôznymi infekciami podporou syntézy protilátok. Tieto obranné zložky znižujú riziko a intenzitu prechladnutia a vedú k rýchlemu zotaveniu rán. Dokonca už jeden kus nektarinky takmer pokryje dennú potrebu vitamínu C dospelého človeka.

Nektarinky u vás doma

Názov nektarinky pochádza z gréckeho slova „nektár“, ktoré v mytológii znamená „nápoj bohov“. Tieto šťavnaté plody môžete využit k zvýrazneniu chuti rôznych pokrmov ako sú napríklad jogurty, koláče, džemy, smoothies alebo  torty. Hodia sa tiež k príprave letných šalátov, sorbetov a zmrzlín.  Na záver nezostáva nič iné, len   popriať dobrú chuť pri konzumácii tohto lahodného a zdravého ovocia!

Sladké nektarinky
Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.
Top