Granátové jablko: Jablko so silou granátu?

Beautiful young woman over grunge grey wall holding pomegranate surprised with an idea or question pointing finger with happy face, number one

Granátové jablko. Asi väčšina  z nás tuší, že sa jedná o tropické ovocie s lákavým vzhľadom a sladkokyslou  chuťou. Tiež  asi tušíme, že je to veľmi prospešné ovocie, čo do zásoby vitamínov  a antioxidačných látok. Ale čo viac? Prinášame vám zoznam zaujímavých faktov o granátovom jablku, o ktorých ste možno nevedeli.

Lingvistické okienko: granát a granátové jablko

Latinské označenie pre granátové jablko znie pomum granatum, čo znamená „ovocie s mnohými semenami“. Tento výraz potom  prebrala starofrancúzština a vznikol z neho výraz granate, ktorý sa používa  pre kameň červenej  farby (český granát), ktorý pripomína zrniečko granátového jablka. Rovnako  tak aj označenie pre výbušninu pochádza  z francúzštiny a vzniklo na základe faktu, že prvé  granáty obsahovali  množstvo gulí  podobne ako granátové plody semienka.

So  silou granátu

Nie nadarmo sa slovo granát odvodilo práve od granátového jablka. Je totiž plné živín a doslova vybuchuje vitamínmi  a antioxidantmi. Je zdravou bombou, ktorá vám dodá takmer  okamžitú energiu. Obsahuje širokú škálu vitamínov a minerálov  ako sú vitamíny skupiny B, C, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú, zinok, mangán, draslík, selén, meď, horčík, vápnik, železo, vitamín E a K.

Ako drahokam pre naše telo

Rubínovo  červené semená nielenže pripomínajú drahokamy, ale sú tiež  veľmi významné a blahodárne  pre  naše telo. Ako  teda pôsobia na naše zdravie? Granátové jablko má protizápalové , protirakovinové  a detoxikačné účinky. Veľmi dobre pôsobí na naše srdce a pomáha znižovať  krvný tlak i hladinu cholesterolu. Vďaka  obsahu polyfenolov  (elagitanín a punicalagín) pomáha znižovať obezitu spôsobenú stravou s vysokým obsahom tuku a chrániť  pred metabolickými poruchami. Ďalším benefitom je, že konzumáciou  granátového jablka pomáhame chrániť  našu pokožku a docielime tým jej  omladenie. V ďalšom výpočte účinkov pre  naše zdravie  nesmieme zabudnúť  nato, že granátové jablko prečisťuje  obličky  a pečeň . Priaznivo  tiež  pôsobí na naše sexuálne  zdravie. Ukázalo sa, že džús z granátového jablka zvyšuje prietok krvi a zistilo sa tiež , že môže mať  pozitívny vplyv  na erektilnú  dysfunkciu.

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.
Top